ENERGIAMEGMARADÁS KONTRA MEGÚJULÓ ENERGIA
Mészáros Milán
A megújuló energia fogalma sérti az energiamegmaradás tételét. A "megújuló energia" tehát áltudományos fogalom, amely végső soron a perpetum mobile (örökmozgó) elvére épül.
"Az örökmozgó fétise tovább él" ( http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1195 ) című írásunkban rámutattunk, hogy a termodinamika I. főtételének -az energiamegmaradás törvényének- következménye, hogy nem létezik olyan periodikusan működő gép, úgy nevezett perpetuum mobile (örökmozgó), amely energia felvétel nélkül képes lenne munkát végezni. Az örökmozgó tehát egy olyan hipotetikus gép lenne, amit, ha egyszer beindítunk, örökké mozgásban marad, miközben nem von el energiát a környezetétől és a belső energiája is állandósul.
A Wikipedia meghatározása szerint pedig "A megújuló energiaforrás olyan közeg, természeti jelenség, melyekből energia nyerhető ki, és amely akár naponta többször ismétlődően rendelkezésre áll, vagy jelentősebb emberi beavatkozás nélkül legfeljebb néhány éven belül újratermelődik. (A megújuló energiaforrások jelentősége, hogy használatuk összhangban van a fenntartható fejlődés alapelveivel, tehát alkalmazásuk nem rombolja a környezetet, ugyanakkor nem is fogják vissza az emberiség fejlődési lehetőségeit.)" Vagy egy másik meghatározás szerint: "A megújuló energiaforrások a természeti folyamatok során folyamatosan rendelkezésre álló vagy újratermelődő energiafajták (nap, szél, vízenergia, biomassza, geotermikus energia)."
Ha szemügyre vesszük a megújuló energia fogalmának fenti két definícióját, akkor nyilvánvaló, hogy a megújuló energia valójában az elsőfajú perpetum mobile elvének szinonímája. (Mivel az elsőfajú örökmozgó olyan gép, amely több munkát végez, mint amennyi energiát fölvesz a környezetétől. Egy ilyen gép hatásfoka nagyobb lenne, mint 100%. Az energiamegmaradás törvénye -a termodinamika első főtétele- alapján ilyen gépet nem lehet készíteni.) Ugyanis, a mindennapi tévhit, valamint az áltudományos vélekedés szerint a megújuló energia -a zárt földi rendszerben- állandó, ugyanakkor periódikusan kinyerhető, továbbá kinyerése a környezetétől nem von el energiát.
A megújuló energia fentiektől eltérő meghatározásai hasonlóan homályosak, és a fizikához ugyanúgy semmi közük. Egy dologban azonban közösek. Ez pedig a tisztánlátásnem szándékolt hiánya, vagy rosszabb esetben a tisztán láttatás szándékolt hiánya. Engem mindig zavart a megújuló energiákkal kapcsolatos számtalan kóklerség vagy sarlatánság, ezért -elsősorban saját tisztán látásom kedvéért- megpróbáltam tudományosan meghatározni a megújuló energiák fogalmát:
"Megújuló az az energia, amely a rendszerből számottevő rendszerbeli következmény nélkül –ismétlődően– kivehető." ( http://works.bepress.com/milan_meszaros/48/ )
Ebből a meghatározásból már teljesen egyértelmű a megújuló energia fogalmának értelmetlensége, mivel -földi környezetben- ilyen energiákkal a fizika törvényei szerint nem rendelkezünk. A MEGÚJULÓ ENERGIA FOGALMA TEHÁT SZEMBEN ÁLL AZ ENERGIAMEGMARADÁS TÖRVÉNYÉVEL. Ami más szavakkal azt jelenti, hogy a megújuló energia fogalma tudományellenes.
Az úgynevezett "megújuló energiák" földi környezetbeli kicsatolása ráadásul sokkal veszélyesebb, mint a többi energia kitermelése. Ugyanis, míg utóbbiak kémiailag szennyezik a bolygót, addig előbbiek annak "idegrendszerét" károsítják, -egy ponton túl- nem reverzibilis mértékben. A különböző médiákban számos szakembertől és cégvezetőtől hallani azt a nagyfokú tudatlanságról árulkodó és egyben félelmetesen el-/lebutító érvelést, hogy a megújuló energia korlátlanul rendelkezésre és ingyen van. Jó lenne addig megérteni, amíg nem késő, hogy a "megújuló energia" nem áll korlátlanul rendelkezésre, továbbá nincs ingyen. Túlzott mértékű kitermelésével az ember elpusztítja a Földet, pontosabban kietlen bolygót csinál belőle. Bővebben:http://works.bepress.com/milan_meszaros/33/ , http://works.bepress.com/milan_meszaros/34/
Végül, a megújuló energia fogalma a fizikához kicsit is értő fülnek kimondhatatlanul sértő, ráadásul még képtelenségében sem adja a "zöld energia" értelmét -utóbbi egyébként hasonlóan problematikus fogalom-, mivel az emberi tevékenységből eredő megújuló energiákra ugyanúgy alkalmazható, mint a természetből kinyerhető "megújuló energiákra".
2014. május 1.