Klímaváltozás kérdőjelekkel! Felmelegedés vagy lehűlés jön? Hangszórókat bekapcsolni!
Kedves Kollégák!
A Koppenhágai Klímacsúcs kapcsán egyre több a kérdőjel a globális felmelegedéssel kapcsolatban. Dr. Zágoni Miklós fizikus, klímakutató után, ma az InfoRádió Aréna c. műsorában megszólalt Ludmány András, az MTA Debreceni Napfizikai Obszervatóriumának a vezetője is.
Érdemes meghallgatni!
Lehet, hogy a klímakutatással "hivatalból, megbízás alapján" foglalkozó kutatók eredményeit a mindenkori politika - saját érdekeinek megfelelően - akarja kisajátítani, elhallgatva a téma egyes részterületeivel foglalkozó tudósok, hivatalos állásponttal ellenkező véleményét, és szakmai érvelését?
Dr. Zágoni Miklós fizikus, klímakutató - a "VAHAVA" Bizottság tagja - a témával kapcsolatos, több fórumon elhangzott véleményére, dr. Láng István akadémikus, az MTA volt főtitkára, a "VAHAVA" Bizottság vezetője szinte azonnal reagált, kifogásolva azt, hogy Zágoni Miklós a "VAHAVA" Bizottság tagjaként, korábban nem jelezte külön-véleményét.
A téma sokkal fontosabb annál, hogy egyéni, vagy csoport-érdekből, csak a hivatalos, politikusok által képviselt álláspontot fogadjuk el!
A tisztánlátáshoz szükséges lenne a különböző tudományos-szakmai álláspontok megismerése és ütköztetése.
A részben, vagy egészben eltérő szakvélemények megismeréséhez, ill. azok hivatalos állásfoglalásokkal történő ütköztetéséhez "szabad utat" lenne szükséges biztosítani.
Ehhez járul hozzá a mellékelt hangfelvétel!
Hanganyag: Hegedűs Zsuzsa
http://www.inforadio.hu/hir/tudomany/hir-323104
Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő
mobil: 06 30 319 2033
-------------------------------------------------
TUDOMÁNY
Globális felmelegedés helyett lehűlés jön?
2009. december 26., szombat 10:30 InfoRádió / Aréna című műsor
Felbolydulni látszik a naptevékenység 11 éves ciklikussága, mert 2 éve elhúzódik az úgynevezett minimumidőszak - mondta az InfoRádiónak az MTA Debreceni Napfizikai Obszervatóriumának a vezetője. Ludmány András úgy véli: ha ez a jelenség elhúzódik, az lehűléshez vezethet a Föld időjárásában. Mint mondta: kemény telekre, viharos időjárásra, környezeti kihívásokra lehet számítani.
11 évenként erőteljesebb a naptevékenység, előtte és utána pedig kevés a napfolt és a napkitörés. Ez a nyugodt időszak az úgynevezett minimumidőszak, amelyről a szakértők megfigyelték, hogy egyre inkább elhúzódik - mondta az InfoRádiónak a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Napfizikai Obszervatóriumának a vezetője.
Ludmány András hozzátette: nem lehet pontosan tudni, hogy a 11 éves ciklikusság hosszú távú változásait mi idézi elő, és bár a ciklus hatása nagyon gyengén mutatkozik meg a földi időjárásban, ha hosszú távon kimarad a naptevékenység, akkor az már észrevehető.
Amikor a Földön jégkorszakszerű időjárás volt alacsony hőmérséklettel és túlnyomórészt borult idővel, akkor csak nagyon alacsony szintű naptevékenység volt tapasztalható. Ha most egy ehhez hasonló időszak jönne, amely akár évtizedekig is eltart, akkor globális lehűlésre lehet számítani - hangsúlyozta a szakember.
Ludmány András úgy véli: a mostani klímatrendek elsősorban ipari eredetűek, vagyis az emberi tevékenység következményei, így azokat nem lehet csak a naptevékenységgel igazolni.
Olyan pusztulás és apokalipszis, mint amilyet a hollywoodi filmek vizionálnak, nem várható a szakember véleménye szerint, de előfordulhatnak kemény környezeti kihívások: rendkívül hideg telek és pusztító viharok.
Hanganyag: Hegedűs Zsuzsa
http://www.inforadio.hu/hir/tudomany/hir-323104
http://www.inforadio.hu/hir/tudomany/hir-323104
------------------------------------------------
Forrás: http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1329